Sektor Infrastruktury

07 stycznia 2008 - Informacja z rozmów płacowych

Dnia 07.01.2008 r. odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych działających w PKP PLK S.A z Prezesem PKP PLK S.A w sprawie podwyżki wynagrodzeń.

Zgodnie z ustaleniami z dnia 14.12.2007 roku ze spotkania Przedstawicieli Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych (KKZZ) z przedstawicielami Zarządu PKP PLK S.A., Prezes Zarządu PKP PLK SA Pan Krzysztof Celiński przedstawił na forum spotkania żądania płacowe skierowane do Zarządu spółki zarówno przez KKZZ jak też pozostałe Związki Zawodowe działające w naszej spółce. W imieniu Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych (w skład której wchodzi ZZDR PKP) w rozmowach udział brali kol; Aleksander Motyka wiceprzewodniczący KKZZ, Jerzy Oleszak przewodniczący Sektora Infrastruktury ZZDR PKP, Halina Rybińska wiceprzewodnicząca Sektora Infrastruktury ZZDR PKP, oraz kolega Jacek Zielonka przewodniczący Związku Zawodowego Dyspozytorów PKP.

Pracodawca ponowił propozycję przedstawioną na poprzednim spotkaniu w miesiącu grudniu tj. 100 zł w uposażeniu zasadniczym plus pochodne, co łącznie daje kwotę średniej podwyżki 170 zł brutto.

Związki Zawodowe jednoznacznie odrzuciły taka wysokość podwyżki podtrzymały swoje poprzednie żądania to jest;


- Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych ( w tym SI ZZDR PKP) z dnia 20 września 2007 r. gdzie wystąpiła z żądaniem wzrostu wynagrodzeń w wysokości 50% średniego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników związanych z organizacją, prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu pociągów, modyfikując swoje stanowisko w ten sposób że jeśli pracodawca zechce rozszerzyć tę grupę pracowników na wszystkich zatrudnionych w PKP PLK S.A. to również taką propozycję poprzemy.

- NSZZ „Solidarność” wystąpił 06 listopada 2007 r. w sprawie wzrostu wynagrodzeń domagając się by średnie wynagrodzenie w PKP PLK S.A osiągnęło 100% średniej krajowej, przy czym na poprzednim spotkaniu złożyła w trakcie rozmów żądanie minimum 500 złotych podwyżki w uposażeniu zasadniczym,

- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP, zażądała 600 złotych podwyżki przy czym przyjęła stanowisko, że w przypadku sformułowania wspólnego wystąpienia Związków Zawodowych pokrywającego się z żądaniem NSZZ Solidarność, jest skłonna zmodyfikować swoje żądanie i poprzeć propozycje podwyżki w wysokości 500 złotych do uposażenia zasadniczego,

- Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP przedstawiła w trakcie spotkania stanowisko zbliżone do żądania pozostałych związków zawodowych.

Pracodawca argumentował że nie jest w stanie wdrożyć tak wysokiej podwyżki płac a tym bardziej, jednorazowo. Prezes spółki zaproponował aby wdrożyć z dniem 01 stycznia 2008 roku podwyżkę w proponowanej wysokości 100 złotych do uposażenia zasadniczego i ponowić w okolicach miesiąca maja 2008 r., negocjacje nad ewentualnym dalszym wzrostem wynagrodzeń w spółce.

Związki zawodowe odrzuciły taki scenariusz w związku z czym rozmowy przełożono do dnia 23 stycznia 2008 r. przy czym domagają się zachowania terminu wdrożenia podwyżki płac to znaczy 01 styczeń br.
Na dzień 23 stycznia pracodawca ma przedstawić konkretne propozycje dotyczące wdrożenia podwyżek wynagrodzeń w żądanej przez związki wysokości, jeśli takowej propozycji nie będzie, po tym terminie organizacje związkowe podejmą stosowne działania statutowe.
W imieniu KKZZ zażądaliśmy aby w kolejnych rozmowach na temat wzrostu wynagrodzeń w PKP PLK SA brał udział przedstawiciel właściciela naszej spółki, ponieważ uruchomienie żądanej podwyżki bez wiedzy, zgody i ingerencji jej właściciela jest niemożliwe a ponadto po ubiegłorocznych niepokojach społecznych i protestach pracowniczych, właściciel spółki miał wystarczająco dużo czasu na podjęcie działań które doprowadziłyby do urealnienia płac w naszej spółce i niestety nie zrobił w tym kierunku przez niemal rok, NIC !!!

Nie obyło się też bez małego zgrzytu, po raz kolejny bowiem usiłowano przerzucić na SI ZZDR PKP z powodu późniejszego parafowanie protokołu dodatkowego numer 2, późne przedstawienie jego treści pod obrady Rady Nadzorczej. Była to kolejna próba manipulacji faktami ponieważ w normalnym trybie terminy posiedzeń Rady Nadzorczej PKP PLK SA ustalane są z około miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli więc projekt Protokołu Dodatkowego numer 2, przedstawiono Związkom Zawodowym do parafowania w dniu 04 grudnia 2007 roku, jeśli SI ZZDR PKP w dniu 05.grudnia 2007 roku, przesłał do członków Zarządu SI, projekt tzw. uchwały obiegowej w wyniku głosowania której Zarząd zaakceptował jego treść i wyraził zgodę na parafowanie, jeśli parafowanie Protokołu odbyło się w dniu 13 grudnia 2007 roku, a grudniowe posiedzenie Rady miało wyznaczony termin na dzień 20 grudnia a dodatkowo termin ten został przesunięty na 21 grudnia 2007 roku, to gdzie to opóźnienie z naszej strony?? Jest to postępowanie dla nas niezrozumiałe.
Ponadto stwierdzić należy, że celują w tych drobnych intrygach również koledzy z konkurencyjnych organizacji związkowych. A to coś napiszą , a to coś wyślą sms-em (zupełnie przypadkiem do naszych członków), a to znów na spotkaniu stwierdzą, że nie wiedzą co to w ogóle jest Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych. Pomimo to jesteśmy otwarci na współdziałanie w celu wyegzekwowania należytej podwyżki wynagrodzeń dla pracowników naszej spółki.

Informację przygotował
Jerzy Oleszak
przewodniczący SI ZZDR PKP
 

« powrót drukuj powiadom znajomego