Aktualności

Delegacja ZZDR PKP w Słowenii

W dniach 15-16 czerwca na zaproszenie SINDIKATA ZELEZNIŚKEGO PROMETA SLOVENJE w Słowenii przebywała oficjalna delegacja Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, której przewodniczył przewodniczący ZZDR PKP kol. Aleksander Motyka.

W trakcie pobytu delegacji odbyło się szereg spotkań na których wymieniano poglądy w sprawie reorganizacji na poszczególnych kolejach.
W spotkaniu brały udział związki zawodowe działające na kolejach Słoweńskich jak również delegacje związków zawodowych działających w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii.

Zainteresowanie kolegów z wyżej wymienionych Związków budziły przemiany zachodzące na polskich kolejach ze szczególnym uwzględnieniem systemów emerytalnych dla kolejarzy.
W tym temacie szczegółowych i wyczerpujących informacji udzielił kol. Aleksander Motyka, zapoznał zgromadzonych związkowców z systemem emerytalnym kolejarzy i z zasadami przejścia kolejarzy na tzw. emeryturę pomostową.
Przebieg restrukturyzacji jak i systemy emerytalne w poszczególnych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem kolejarzy omówili koledzy z innych zagranicznych central związkowych .

W dniu 16.06.w miejscowości Kranjska Gora odbyło się spotkanie z kolejarzami Słowenii, było to spotkanie integracyjne na które przybyło 510 kolejarzy Słoweńskich.
W czasie tego spotkania odbyto wiele interesujących rozmów ,nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie.

SŁOWENIA.
Kraj w przeważającej mierze górzysty, o powierzchni 20,273 km2 , waluta Euro.
Ludność 2,065 miliona, język urzędowy słoweński.

Turystyka
W swojej podróży nad Adriatyk warto choć na parę chwil zatrzymać się w Słowenii, jest tu wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc.
Z ciekawszych miejsc polecamy: Kranjską Gorę, Dolinę Bohinj, Bled, Predjamski Grad, Postojną jamę, jaskinie Szkojańskie, Put, jak również stolice Lublanę oraz „Latanicę” największą skocznie narciarską w Planicy.
Będąc w okolicy Planicy warto zobaczyć najwyższy szczyt Słowenii TRIGLAV (2864m), a dla tych którzy nie boją się wysokości spróbować zdobyć szczyt na który prowadzą ogólnodostępne szlaki turystyczne.

Związki historyczne Słowenii i Polski.
Związki Polski i Słowenii były raczej sporadyczne i często nie pozostawiły trwałego śladu. Jednak w historii można natrafić na pewne ślady pobytu książąt piastowskich i tak Konrad II książę żagański był przez pewien czas był patriarchą akwilejskim, a ks. Władysław –regent wrocławski piastował funkcję arcybiskupa salzburskiego.
Na Słowenii przebywał również ks. Aleksander Sapiecha który zwiedził okolice jeziora Cerknickiego.
Jednak najbardziej znanym polakiem na Słowenii był Emil Korytko – etnograf który kolekcjonował słoweńskie pieśni ludowe i legendy, które zostały wydane drukiem w zbiorze ”Slovenske pesni kranjskego naroda”. Za zasługi dla kultury Słoweńskiej jedna z ulic w Lublianie nosi jego imię.

Opracował
Adam Golec
 

« powrót drukuj powiadom znajomego