Aktualności

Delegacja ZZDR PKP w Rzymie

W dniach 16-18. 10.2017 w stolicy Włoch odbyła się kolejna konferencja będąca częścią projektu ”RAISING awareness about TRANSPORTing the importance of information about employees inclusion” realizowanego przez europejskie związki zawodowe działające w branży kolejowej.

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu jako beneficjent projektu reprezentowany był na konferencji przez kol. Adama Miśtal – polskiego koordynatora projektu i kol. Grzegorza Herzyk.

Spotkanie rozpoczęła delegacja Chorwacka – jako lider projektu zaprezentowała dotychczasową realizację zadań projektowych.

W Rzymie włoscy uczestnicy projektu przedstawili delegacjom z Macedonii, Chorwacji, Bułgarii, Serbii i Łotwy, prawne aspekty realizacji dyrektyw unijnych: Nr 98/59/WE i 2001/23/WE dotyczących zwolnień grupowych oraz ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw. Obszerną i ciekawą prezentację w tym temacie przedstawił adwokat na stałe współpracujący z włoskim związkiem „FAST”.
W czasie dyskusji polska delegacja przedstawiła rozwiązania prawne stosowane w naszym kraju.

Następnie przedstawiciele włoskiej grupy związkowej opowiedzieli o działaniach i procedurach jakie stosują w kontekście zwolnień grupowych a także jak próbują aktywnie uczestniczyć w procesach decyzyjnych na etapie planowania takich zwolnień przez pracodawców.
W trakcie panelu dyskusyjnego reprezentacja ZZDR PKP zaprezentowała swoje doświadczenia w tym temacie, które stosowane są w Polsce.
Wizytę studyjną projektu podsumował jeden z liderów włoskiego związku FAST prezentacją studium przypadku na temat zwolnień zbiorowych w jednym z włoskich przedsiębiorstw kolejowych.

Na koniec lider projektu związek SZH z Chorwacji przedstawił program dalszych działań projektowych.
 

« powrót drukuj powiadom znajomego