Fotorelacje

INNO TRANS - Berlin 2008

W dniach 23 – 26 września 2008 roku w Berlinie odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Transportu Szynowego InnoTrans 2008.

InnoTrans to impreza wystawiennicza poświęcona szeroko pojętej branży kolejowej, na której prezentowane są wszelkiego rodzaju innowacje technologiczne, zarówno w zakresie taboru, jak i infrastruktury.
Wśród firm, które wystawiały się na Targach to producenci taboru pasażerskiego i towarowego oraz podmiotów świadczących usługi dla kolei, jak również dostawcy różnych produktów na potrzeby kolei (m.inn. systemów do pomiaru torów, rozjazdów, kół, urządzeń srk, infrastruktury torowej i sieci trakcyjnej, części do lokomotyw i akcesorii wagonowych np. siedzeń, itp…)
Na ok.130 tys. km powierzchni wystawowej zaprezentowało swoje innowacje ponad 1600 wystawców z przeszło 40 krajów.
Na Targach można było zobaczyć naszą rodzimą PESĘ z Bydgoszczy, która jest użytkowana na Litwie, Włoszech, Ukrainie, Niemczech)
Inna Polska firma Kamax (obecnie wchodząca w skład Grupy Axton) zaprezentowała zderzaki, montowane już nawet na pociągach Kolei Tybetańskich.
Widoczna była również kolejna nasza firma Freno-Plast produkująca okładziny kompozytowe do hamulców tarczowych w pociągach pasażerskich, sprzedająca się niemal w całej Europie.

Na Targach nie mogło zabraknąć przedstawicieli firmy BOMBARDIER, który przedstawił szereg pojazdów szynowych różnego typu, włącznie z wózkami do tych pojazdów. Motto firmy to – Energia, Wydajność, Ekonomia i Ekologia, ponieważ to te priorytety przeważają przy produkcji taboru. Ich produkty to tramwaje, metra, różnego typu wagony, zespoły trakcyjne pasażerskie, na ciężkich lokomotywach skończywszy. Takie lokomotywy - typu TRAXX możemy już podziwiać na trasie Berlin-Poznań. Znane składy tej firmy – Talent 2 podobne są w wykonaniu do naszej Pesy.

SIEMENS również stanął na wysokości zadania i na Targi przygotował wszystko co ma najlepsze. Zaproponował się jako „mocny” dostawca taboru, choć nie tylko. Siemens oferuje komponenty infrastruktury kolejowej takie jak: napędy zwrotnicowe, urządzenia do kontroli nie zajętości torów i rozjazdów oparte na licznikach osi, jak również produkty do sterowania w komunikacji miejskiej np. sygnalizacji ulicznych. Jego tabor kursuje m.inn. w Austrii i Rosji (Sokół wędrowny)- co można obejrzeć na poniższych fotografiach. Seria TAURUS jast najpopularniejszą i najszybszą lokomotywą na świecie tego koncernu, osiągając prędkość max 357 km/h.

Najbardziej jednak obleganym pociągiem bezkonkurencyjnie był AGV produkcji ALSTOM . W pociągu przewidziano miejsce dla punktu informacyjnego, można też było odwiedzić kabinę sterowniczą, która osobiście bardzo mi się podobała.

Bardzo ważne miejsce podczas Targów zajęły pojazdy drogowo-szynowe związane z bieżącym utrzymaniem torów, tuneli, mostów i szlaków. Były to samochody służące jako zwykłe holowniki, dźwigi, kosiarki do koszenia nasypów czy podnośniki z tzw. koszami. Wystawcy prześcigali się w prezentacji premier najnowszych rozwiązań i najnowocześniejszych pociągów.

Na jednym ze stoisk zaprezentowała się po raz pierwszy na Targach InnoTrans Grupa PKP S.A. tj. – PKP S.A., PKP Cargo S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i LHS (Linia Hutnicza Wąskotorowa) Przy stoisku PKP PLK S.A. wystawione były foldery z których można było się dowiedzieć o prowadzonych działaniach modernizacyjnych na liniach: E 20, E 30, E 65, E 59 i E 65 z inwestycji współfinansowanych ze środków UE.
Targi InnoTrans dają ogromne możliwości zaprezentowania przez producentów nowych rozwiązań i technologii, które może w niedługim czasie zostaną zastosowane, by nam – pasażerom, szybciej przyjemniej i bezpieczniej się podróżowało.
I tym charakterystycznym akcentem chciałabym podziękować za przeczytanie relacji i zaprosić do obejrzenia poniższych zdjęć - Grażyna Koziołkiewicz

19WE -Nevag

19WE -Nevag

311 D-Nevag

311 D-Nevag

AGV -ALSTOM

AGV -ALSTOM

AGV-ALSTOM

AGV-ALSTOM

Stanowisko pracy dyzurnego ruchu

Stanowisko pracy dyzurnego ruchu

PESA

PESA

Pociąg gaszący pożary

Pociąg gaszący pożary

Tramwaj -Skody

Tramwaj -Skody

Rosyjski pociąg

Rosyjski pociąg

Wejście na targi

Wejście na targi

 

« powrót drukuj powiadom znajomego