Fotorelacje

Wolsztyn 2009

W dniach 01 – 03 maja 2009 roku po raz kolejny odbyła się w Wolsztynie Parada Parowozów. Dzięki uprzejmości Koleżanek i Kolegów z MKR ZZDR PKP Zielona Góra mieliśmy okazję tam być za co serdecznie wszystkim dziękujemy.
Impreza z roku na rok staje się co raz bardziej popularna a w połączeniu z organizowanymi przez miasto dniami Wolsztyna przyciąga wielotysięczne rzesze miłośników kolei, parowozów, modelarzy a także turystów chcących z czystej ciekawości, niejednokrotnie po raz pierwszy zobaczyć z bliska święto „historii kolejowej pary”.
Wielu z nich wraca później do Wolsztyna w kolejnych latach i zasila szeregi zapaleńców i miłośników lokomotyw parowych. Przy okazji Parady miasto Wolsztyn stało się znane niemal na całym świecie a sama impreza jest doskonałym produktem je promującym.

Wśród wielotysięcznej „gawiedzi” słychać było rozmowy w językach całego świata. Tak, tak świata. Wolsztyn i parowozy przyciągają miłośników kolei z całej europy ale też z odległych Japonii, Australii, USA. Ludzie ci niejednokrotnie przyjeżdżają do gościnnego i pełnego życzliwych i uśmiechniętych mieszkańców Wolsztyna co roku od początku istnienia tej imprezy.

Jak już pisałem, Parada Parowozów to jedna z głównych imprez Dni Wolsztyna.
W tym samym czasie odbywają się w tej urokliwej miejscowości, nie mniej ciekawe inne imprezy jak na przykład zlot motocykli i zabytkowych pojazdów, kiermasze modelarstwa kolejowego, giełda pamiątek związanych z kolejami, koncerty, festyny. Można tam kupić niemal wszystko co z koleją i nie tylko z koleją ma lub miało do czynienia.
Są pamiątki i starocie z Polski, Niemiec, Czech , Słowacji itp. Staraniami miejscowych kolejarzy, przy parowozowni Wolsztyn działa niewielkie muzeum w którym zgromadzono pamiątki związane z historią lokomotywowni i stacji a co za tym idzie również z historią samego miasta.

Dla wielu turystów największą frajdą jest to, że niemal na każdą lokomotywę można wejść i wszystkiego dotknąć. Zdarzył się nawet przypadek, że jeden z miłośników lokomotyw parowych przyleciał do Polski tylko po to aby przez pewien czas jeździć na parowozie jako palacz.
Punktami kulminacyjnymi Parady w tym roku były wybory Miss Świata Parowozów połączone z ciekawym widowiskiem „Światło - para – dźwięk”, gdzie przy dźwiękach zarówno muzyki klasycznej jak też znanych hitów rocka każda lokomotywa wtacza się na obrotnicę i w blaskach efektów świetlnych jest prezentowana zgromadzonej publiczności.
Impreza ciekawa i warta polecenia, ale nie byłoby jej gdyby nie grono pracowników parowozowni Wolsztyn tym obecnym i tym byłym.
To dzięki ich zaangażowaniu i pracy Wolsztyńska impreza może się odbywać a stalowe kolosy nadal „żyją” i służą.
Poniżej zamieszczamy krótką foto - relację z tegorocznej Parady Parowozów a wszystkim miłośnikom „starej kolei” polecamy tę imprezę jako godną uwagi i pozwalającą miło spędzić czas w majowy weekend.

Przygotował J.O.
 
 

« powrót drukuj powiadom znajomego