Szlakiem niegospodarności

PKP (mózgowe) Nieruchomości.

Kolejne wiekowe budynki w Słupsku przechodzą do historii. Przedwczoraj zniszczono dawną wieżę ciśnień przy ulicy Krzywoustego. Jej los niedługo podzieli jej siostra-bliźniaczka. Powód jak zwykle ten sam: zły stan techniczny.

Widziałem koparkę na placu po byłej lokomotywowni. Niszczyła jedną z wież, już kawałek ściany był oderwany! - zaalarmował nas internauta. - Zróbcie coś z tym, bo ta (...) kolej wszystko zniszczy!
- Decyzję o rozbiórce wydał nadzór budowlany. Obiekt zagrażał bezpieczeństwu i był w bardzo złym stanie technicznym - mówi Wiesław Matczak, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Słupsku.

Wieża ciśnień nie była wpisana do rejestru zabytków. Zdzisław Daczkowski, konserwator zabytków w Słupsku, mówił na naszych łamach, że nie ma to sensu, gdyż jest to tylko element większej całości. Ta większa całość - czyli stara lokomotywownia, też już nie istnieje.

Obiekt najpierw spłonął, później rozebrano resztki. Przez długie lata nikt się nim nie zajmował. Złomiarze wywozili ze środka kolejne ważne elementy. Teraz przyszedł czas na resztę, czyli dwie wieże ciśnień.

Pierwsza stulatka została zniszczona przedwczoraj po południu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie zburzona i druga. Daczkowski kazał zachować obie wieże ze względu na ich walory architektoniczne. Jednak były one już w tak złym stanie technicznym, że nadzór budowlany nie miał wątpliwości przy wydaniu swojej decyzji.

PKP Nieruchomości twierdzi, że stara się sprzedać tereny po dawnej lokomotywowni na wolnym rynku albo przekazać je miastu - jednak negocjacje z tym ostatnim utknęły w martwym punkcie. PKP chce za przekazanie terenów umorzenia długów podatkowych z tytułu nieruchomości. Co ciekawe jeszcze kilka miesięcy wcześniej dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. zastrzegał się, że 2 wieże zostaną zachowane to jak to się stało że w 2009 r. zostały zaorane?!! Ciekawe jak to? Dwie wieże przez rok przestały być zabytkami? wypowiedź dyrektora z przed kilku miesięcy:

"...pozostaną po niej (lokomotywowni.przyp.admin) tylko dwie wieże, które konserwator zabytków uznał za godne ochrony.
Charakterystyczny, rotundowy obiekt starej lokomotywowni stoi bezpański od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo go pilnowano. Od kilku lat nikt się jednak nie przejmuje, że złomiarze coraz intensywniej wywożą z niego kolejne stalowe elementy.
- Ten proceder narasta. Złomiarze wywożą złom z tego obiektu już prawie otwarcie. Nie zauważyłam, aby się czegoś bali - mówi pani Marianna, która mieszka w pobliżu.
- Tak, nie pilnujemy lokomotywowni. Mam mniej ludzi niż dworców w województwie, więc pilnuję tylko te obiekty, które są jeszcze coś warte - mówi Wiesław Matczak, zastępca dyrektora ds. technicznych Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Gdańsku.

I nic się już nie zmieni, bo PKP właśnie przygotowuje się do rozbiórki lokomotywowni. - Mamy na to zgodę konserwatora zabytków. Uznał, że musimy tylko zachować dwie wieże, które jego zadaniem mają wartość architektoniczną - dodaje Matczak.
Do rozbórki dojdzie prawdopodobnie w drugiej połowie roku. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na jej przeprowadzenie. - To będzie kosztowało nas z kilkaset złotych, ale o szczegółach nie będę mówił, aby nie informować ewentualnych oferentów - ucina Matczak.
Co stanie się z opróżnionym placem? Tego jeszcze nie wiadomo.

- Jeśli miasto będzie chciało przejąć od nas ten teren bez zapłaty, to na takie rozwiązanie nie pójdziemy. Wtedy pewnie ogłosimy przetarg, podczas którego będziemy chcieli sprzedać plac z wieżami - dodaje Matczak.
- To jest decyzja, która powinna być podejmowana bardzo rozważnie, bo jeśli dojdzie do rozbiórki, to z krajobrazu miasta zniknie kolejne charakterystyczne miejsce - przestrzega dr Elżbieta Szalewska, urbanista. - Widać, że zdecydowano się na rozwiązanie połowiczne, ale może można by wykorzystać całą rotundę, bo teraz jest moda na przystosowywanie obiektów poprzemysłowych do innych funkcji.

źródło: serwis Głosu Pomorza.
 

« powrót drukuj powiadom znajomego