Archiwum

Święto Kolejarza ZZDR PKP 2016

Witam serdecznie wszystkich uczestników Centralnych Obchodów „Święta Kolejarza” organizowanych przez Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP. Witam poczty sztandarowe: Rady Krajowej Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP, witam poczet sztandarowy Sektora Infrastruktury, witam poczet sztandarowy Okręgu Śląskiego ZZDR PKP, witam poczty sztandarowe z poszczególnych KR i MKR ZZDR PKP: Bydgoszcz, Kraków, Nowy Sącz, Opole, Olsztyn.

Witam naszych miłych gości:
Pana Jana Guza – przewodniczącego OPZZ,
Pana Leszka Miętka – przewodniczącego Branży Transport.

Witam Was Koleżanki i Koledzy, którzy dzisiaj zostaniecie odznaczeni odznaczeniem związkowym „ Zasłużony dla ZZDR PKP” I i II stopnia.
Witam członków Rady Krajowej ZZDR PKP.

Tegoroczne Święto Kolejarza ma szczególne znaczenie. Przypada w roku, w którym świętujemy 90 lecie Polskich Kolei Państwowych.
Pragnę podziękować Wszystkim, którzy przez te lata budowali polską kolej. Wielu z nich już nie ma wśród nas, ale nadal czerpiemy z ich wiedzy i doświadczenia i pamiętamy, z jakim zaangażowaniem oraz oddaniem pracowali na rzecz rozwoju polskiego kolejnictwa.

25 listopada to dzień wszystkich kolejarzy: obecnych i byłych pracowników PKP, Przewozów Regionalnych, kolejowych spółek samorządowych, a także przedstawicieli środowisk naukowych związanych z branżą kolejową oraz miłośników kolei.
Kolej powinna łączyć i jednoczyć. Sztuczne podziały i konflikty interesów, z jakimi często mieliśmy do czynienia w minionych latach, spowalniały rozwój i osłabiały naszą pozycję względem innych gałęzi transportu.
Obecnie mamy nowe realia niosące nadzieję, że daleko odeszły dni destrukcji dorobku wielu pokoleń polskich kolejarzy oraz ludzi, którzy kolejarzy traktowali bardzo źle. Ufamy, że nowe władze przywrócą właściwą rolę transportu kolejowego i godność kolejarzy oraz kolejowego munduru.
Dalej oczekujemy poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego i realnych działań, które złączą w jeden organizm Polską Kolej. Kolej, która została podzielona i sprzedana, aby w konsekwencji uzyskać wątpliwe pieniądze na załatanie dziury w budżecie.
Kolej musi działać jak jeden zespół infrastruktury, bezpieczeństwa i komunikacji. Tylko dzięki tej wspólnocie kolei może zyskać przewagę w wyścigu z pozostałymi gałęziami transportu. Wierzymy, że nowym władzom resortowym nie zabraknie sił na przywrócenie kolejowej integracji.

Koleżanki i Koledzy

Już od 35 lat w dzień wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki Kolejarzy obchodzone jest w Polsce Święto Kolejarza. W tym dniu szczególnie pamiętamy o waszej trudnej, wymagającej i odpowiedzialnej pracy. W tym przedziale czasu swoją już 25-letnią historię zapisał Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP. Jak co roku tak i w tym, spotykamy się żeby nie tylko razem świętować lecz także uhonorować tych, którzy przyczynili się czynnie do aktywnej pracy na rzec Członków i całego Naszego Związku.

Jednak zanim przystąpimy do tych miłych chwil, zastanówmy się czy nasze świętowanie i radość z warunków w jakich działamy i pracujemy może być pełna?
Czy możemy być zadowoleni kiedy opinia o związkach zawodowych i związkowcach z roku na rok jest gorsza, a martwi szczególnie to, że takie złe zdanie wyrażają nie tylko pracodawcy ale także pracownicy w tym członkowie związków.
Wydaje się, że wielu działaczy zapomniało czym ma być związek zawodowy, jakie idee przyświecały twórcom niezależnych związków zawodowych. Wydaje się także, że wielu członków zapomniało po co są w związku i jak ważna jest ich rola. Może warto dzisiaj na tym forum o tym przypomnieć?

Silny i liczący się związek zawodowy musi być jak monolit – jedność i spójność działań to podstawa jego funkcjonowania. Nie ma w nim miejsca na polityczne wewnętrzne rozgrywki osłabiające go od środka, których często jedynym celem jest tylko i wyłącznie walka o wpływy i źle pojętą władzę.
Związek zawodowy to grupa ludzi zjednoczona nie tylko pod jedną nazwą czy sztandarem – to grono osób mających wspólne cele i razem do nich dążące.
Na związek nie można się obrażać, - bo coś mi nie wyszło, - bo nie dostałem tego czego żądałem, - bo to miał zrobić ktoś inny a musiałem ja. Trwanie w takiej postawie niczego już nie zbuduje, jeśli nie mogę zmienić takiego myślenia i mimo przeciwności dalej efektywnie pracować dla dobra swoich członków, - to może czas pomóc przejąć działanie komuś innemu – może młodszemu ze świeżym spojrzeniem, może mniej wypalonemu?

Działalność związkowa to nie tylko sukcesy – ale często - jak nie częściej porażki. Ale tak jak członkowie liczą, że związek będzie ich wspierał w tych najtrudniejszych chwilach zarówno zawodowych jak i życiowych - tak związek liczy, że będziemy z nim i w nim także w tych najtrudniejszych chwilach kiedy nie wszystko się udaje.

Szanowne Koleżanki i Koledzy – związku zawodowego nie tworzą przewodniczący, prezydium czy zarząd – to Wy jesteście tymi, którzy budują związek, kreują jego władze, wskazują problemy i kierunki działań oraz rozliczają w czasie wyborów z ich wykonania.
Ale, żeby tak było to członkostwo w związku nie może polegać tylko na opłacaniu składki.
Nie może być tak, że członek krytykuje wszystko i wszystkich w związku, tak dla zasady - a nic nie robi żeby podjąć czynne działanie aby zmienić ten stan rzeczy – często nie idąc nawet na wybory. Żaden przewodniczący nawet ten najbardziej wykształcony, charyzmatyczny i bojowo nastawiony do swoich obowiązków nie jest w stanie wiele zrobić jeśli odwracając się nie zobaczy za sobą ludzi na których może liczyć i którzy w obliczu pracodawcy stoją za nim murem.
Niestety w wielu przypadkach trudno się z nimi nie zgodzić, wszak wielu działaczy związkowych traktuje swoją tzw. pracę w związkach jako chwilowe zajęcie, które ma być trampoliną do awansu – często nawet się z tym nie kryją, mówią o tym bez żadnego wstydu twierdząc, że zapisują się do związku bo chcą załatwić sobie awans. Kiedy zaś ten awans uda się zdobyć zapominają o swoich korzeniach i działają wręcz ze szkodą dla byłych koleżanek i kolegów – członków związku.
Często osoby tak zdobywające stanowisko zwierzchnika przestają widzieć to co widzieli pracując na posterunku – już nie przeszkadza im zakurzona nastawnia, zatkany komin w kotłowni czy nie wycięte krzaki zasłaniające rozjazdy, przestają logicznie myśleć, twierdząc, że zawsze tylko pracownik jest winny swoim błędom? – wszak są przyczyny pośrednie takie jak likwidacja stanowisk, przypisywanie nowych obowiązków, systemowa zła organizacja pracy - i leżą one po stronie przedstawicieli pracodawców - często takich, których głównym dokumentem potwierdzającym kwalifikacje i wykształcenie jest deklaracja członkowska w związku zawodowym.

Zdaję sobie sprawę, że związek nie jest i nigdy nie będzie lekiem na całe zło i krzywdy jakich doznają pracownicy ale przecież w wielu obszarach związkowcy mogą robić więcej - że tak jest widzimy, jak niektórzy z nas doskonale dają tego przykłady.

To pouczające słowa za które bardzo przepraszam, ale przepraszam za to, że te słowa wypowiadam w dniu, kiedy mamy wspólnie świętować i składać sobie życzenia, ale musimy wspólnie zrobić rachunek sumienia aby zmienić ten stan rzeczy. Myślę, że na początek powinniśmy zacząć od siebie.
Powtórzę tu słowa z lipca bieżącego roku - kiedy to podczas centralnych obchodów XXV- lecia powstania ZZDR PKP powiedziałem, aby nam się udało zmienić dzisiejszą związkową rzeczywistość potrzebne jest by funkcyjni Członkowie Związku codziennie odpowiadali sobie na dwa pytania, skąd się wzięła ich pozycja i kogo reprezentują, a także potrzebne jest by zwykli Członkowie Związku odpowiedzieli sobie na pytanie, czy warto poprzestawać na byciu tylko członkiem Związku?, czy może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zostać aktywnym działaczem? Od tego zacznijmy, a nasze przyszłoroczne świętowanie będzie jeszcze radośniejsze.

Koleżanki i Koledzy jesteście najlepsi z najlepszych i tak dalej trzymać.
Wasze koleżanki i Wasi koledzy też są świetnymi pracownikami, polskimi kolejarzami, którym należy się szacunek i uznanie. Bardzo proszę przekażcie im te słowa, słowa uznania i szacunku, bo praca każdego kolejarza składa się na całość. Niech Te sztandary będą Naszą siłą i inspiracją, aby tworzyć nową lepszą Naszą Polską Kolei.

Szanowni Państwo, Drodzy Kolejarze, Koleżanki i Koledzy
z okazji Święta Kolejarza wszystkim pełniącym służbę na kolei składam serdeczne życzenia satysfakcji w pracy zawodowej, coraz lepszych warunków pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Życzenia kieruję również do Państwa rodzin, emerytów branży kolejowej oraz sympatyków kolejnictwa.
Gratuluję osobom uhonorowanym odznaczeniami związkowymi.
Życzę Wam bezpiecznej służby na kolei, zrealizowania zamierzeń w życiu zawodowym oraz życzliwości ze strony wszystkich korzystających z usług kolei.
 

« powrót drukuj powiadom znajomego