Aktualności

Mali Rodacy z Ukrainy znów u nas

MALI RODACY Z UKRAINY W POLSCE

Już po raz ósmy w Sosnowcu przebywała na dwutygodniowym wypoczynku 30 - osobowa grupa dzieci i młodzieży szkolnej z Ukrainy wraz z opiekunami, w większości o polskich korzeniach.

Zakwaterowani byli jak co roku w internacie szkolnym przy basenie na Sielcu należącego do MOSiR w Sosnowcu. Podczas pobytu w dniach od 30 czerwca do 14 lipca dzieciom zaplanowano czas tak, by mogły go spędzić w sposób ciekawy, radosny i aktywny.
Odwiedziły Częstochowę oraz zamki w Mirowie, Bobolicach i Ogrodzieńcu znajdujące się na Szlaku Orlich Gniazd. Były też w ZOO i Wesołym Miasteczku w Chorzowie.
Próbowały sił na kajakach, a w zorganizowanym mieszanym Małym Mundialu wygrała drużyna Belgii. Był wyjazd do dąbrowskiego Aqua-Parku. Nie zabrakło również kąpieli w pobliskim basenie, gdy tylko pogoda dopisywała.

Dzieci w międzyczasie uczestniczyły w niedzielnych Mszach św., doskonaliły i szlifowały język polski oraz swoje zdolności artystyczne z grupą animatorów, a przede wszystkim korzystały z okazji, by jak najwięcej przebywać wśród polskich rówieśników.

Mali Rodacy z Ukrainy zostali przyjęci w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, gdzie zapoznali się z historią i dorobkiem kulturalnym naszego miasta, a przy okazji podziękowali za zapewnienie im zakwaterowania, wyżywienia i innych atrakcji w czasie pobytu.

Na wieczorku pożegnalnym „ Agape”, na który poczęstunek przygotowała niezawodna Irena uczestniczyli: Pan Sławomir Korczyński – aktor, poeta i Wielki Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, Pani poseł Barbara Chrobak ze swoją asystentką Panią Anettą, przedstawiciel UM w Sosnowcu, Asystent Prezydenta Sosnowca, przedstawiciel Młodych Demokratów i oczywiście moja skromna osoba, dzieci wraz z animatorkami bawiły się, śpiewały i otrzymały medale za Mały Mundial, dostały upominki i słodycze m.in. od Pani poseł i ode mnie.

Główny inicjator ósmego już pobytu i całego przedsięwzięcia ks. Rafał Chajduga w imieniu dzieci podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do ich przyjazdu i pobytu, którzy pomogli Małym Rodakom spełnić ich marzenia. Na końcu wręczył Certyfikaty z podziękowaniami.

Wydaje mi się, że to dla Tych dzieci podejmujemy wszelkie zabiegi, inicjatywy i ponosimy trudy. To ich dobro determinuje nasze działania. To ich radość, a nade wszystko szczęście sprawia, że znajdujemy motywację oraz siłę do dalszych działań. Znamienne słowa usłyszałem od Antoniny, która po raz trzeci tu przyjechała – Dziękuję za to, że podarowaliście nam dwa tygodnie szczęścia. Za każdym razem wracamy tu z radością, bo wiemy, że czekają na nas dobrzy ludzie. Doświadczamy tu, wiele dobroci i życzliwości.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały opiekunki, które również wkładały wiele serca w organizowanie dzieciom wakacyjnego czasu.

Zapewne te wszystkie miłe chwile spędzone w Polsce i Sosnowcu zostaną na długo w ich pamięci, pewnie będą długo rozmawiać o tym, co przeżyły i czego doświadczyły w Polsce, w Ojczyźnie swoich dziadków i pradziadków.

Możemy być dumni, że dzięki hojności i ofiarności członków ZZDR PKP, Zarządu Spółki PKP Intercity oraz Fundacji Grupy PKP, już szósty rok umożliwiony jest przejazd od granicy do miejsca pobytu i powrót.

Wierzę głęboko w to, że będziemy nadal kontynuowali starania, aby wesprzeć i wspomóc dzieci z Ukrainy posiadające polskie korzenie, które ewentualnie w kolejnych latach będą chciały wypoczywać w Polsce.
Zarazem liczymy, że Zarządy Spółek i Fundacja Grupy PKP pozostaną dalej z nami, stając się współtwórcami spełnienia marzeń Małych Rodaków z Ukrainy, które będą wywoływać naszą osobistą dumę oraz uczucie spełnienienia dobrze rozumianego okazania pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Opracował :
Tadeusz „Maciek” Furman - były przewodniczący ZZDR PKP
 
 

« powrót drukuj powiadom znajomego